Listnaté stromy

Definice listnatých stromů

Listnaté stromy jsou stromy, které udržují své listy po většinu roku. Nacházejí se v mírném a tropickém podnebí po celém světě. Listnaté stromy mají široké ploché listy, pomoci kterých zachycují mnoho světla. Pro svůj vitální růst vyžadují velké množství vody. V některých případech se ztráta listů shoduje se zimou – zejména v mírném nebo polárním klimatu, kdy je pro fotosyntézu méně slunečního světla.

V jiných částech světa, zejména tropických, subtropických a suchých oblastí, listnaté stromy ztrácejí listy během období sucha, nebo jiných ročních období, v závislosti na množství srážek. To umožňuje stromům vstoupit do nečinného období v těžkých časech jako prostředek přežití. Proces opadávání nepotřebných částí, jako jsou listy, je známý jako „abscission“. Na rozdíl od listnatých stromů, stálezelené stromy, jako borovice a další jehličnany mimo např. modřín, udržují jehly po celý rok.  Slovo listnaté je z latinského slova decidere, což znamená „spadnout“.

 

Barvy opadavých stromových listů na podzim

Listnaté stromy neustále nahrazují chlorofyl během teplejších měsíců. U mírných listnatých stromů, když teploty klesají a spolu s tím také klesá intenzita slunečního světla na podzim, se produkce chlorofylu zpomaluje až se nakonec úplně zastaví. Pro některé druhy stromů se ztrátou chlorofylu odhalují  další velkolepé pigmenty, které byly skryté v listí.  Žluté, hnědé a oranžové barvy obvykle pocházejí z více než 600 druhů karotenoidních pigmentů. Anthokyaninové pigmenty mají za následek červenou a purpurovou barvu a taniny jsou hnědé. Některé listnaté druhy stromů ztrácejí listy bez významné změny barvy.

 

Mohlo by se vám líbit...

Počet komentářů: 3

 1. I do truѕt all of the ideas you have intrⲟduced in your
  post. They’re very convincing and will ceгtainly work. Nonetheless, the рosts are very quick f᧐r
  starters. Could youu pleade prolⲟng them a little from neҳt time?
  Thɑnks for the post.

 2. Kurva kurvoská napsal:

  Kurva píče

 3. Veronika napsal:

  Někdo se tady v den mých narozenin vyjádřil krásnou češtinou. Svědčí o tom, že inteligence dotyčného je asi na úrovni neandrtálců.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *