Zajímavosti o stromech

Stromy jsou nejdelší živé organismy na naší planetě a jeden z největších přírodních zdrojů. Čistí vzduch, snižují hluk, zlepšují kvalitu vody, brání erozi, poskytují jídlo a stavební materiál, vytvářejí stín a naši krajinu krásnou. Níže jsou další fakta a čísla o našich nejstarších organismech a žijících pokladech…

Dobře udržované stromy a keře mohou zvýšit hodnotu nemovitosti až o 14%.

Stromy správně umístěné kolem budov může snížit potřebu klimatizace o 30%

Zralý strom odstraní téměř 70 krát více znečištění než nově osázený strom.

Ty nejcennější stromy můžou mít hodnotu nad 250000 Kč

Každý průměrně vzrostlý strom poskytuje odhadem 200 Kč roční úspory pro životní prostředí, včetně úspor energie a snížení znečištění.

Jediný strom produkuje přibližně 120 Kg kyslíku za rok. To znamená, že dva vzrostlé stromy můžeme dodat dostatek kyslíku ročně pro čtyřčlennou rodinu!

Jeden strom může absorbovat tolik uhlíku za rok jako auto produkuje během jízdy 42 000Km

V průběhu své životnosti, jediný strom může absorbovat jednu tunu oxidu uhličitého

Mohlo by se vám líbit...

Počet komentářů: 5

 1. Dobrý den, přečetl jsem si informaci ohledně množství absorbovaného uhlíku za rok (předpokládám CO2). Je otázka, zda je tato informace správná. Na výše uvedeném odkazu, z mého pohledu asi podrobně, se vypočítává kolik je schopen průměrný strom absorbovat za celý život CO2. Zde je uvedeno približně 100 tun za 100 let, což za rok dává hodnotu 1 tunu = 1 000 000 g CO2. Vyprodukuje-li průměrné auto cca
  120-150g CO2 na jeden ujetý kilometr, pak mě při čísle 120g CO2/km vychází pouze 8 333 km. To jen tak pro úvahu nad uvedenou informací. Pěkný den J.H.

 2. šprt Jakub napsal:

  dekuji za informace

 3. Pavla napsal:

  „nejdelší živé organismy“ ???

 4. Emrich Sonnek napsal:

  Kdyby 1 strom produkoval 120 kg kyslíku za rok, musel by přitom spotřebovat 165 kg oxidu uhličitého, pokud platí rovnice fotosyntézy. Jestliže tedy v průběhu své životnosti, jediný strom může absorbovat jednu tunu oxidu uhličitého, jeho životnost vypočtená z údajů v článku je asi 7 let. To se nezdá moc pravděpodobné.

 5. Libor napsal:

  prosím vás je pravdou že jehlice modřínu je vlastně složený list?
  Děkuji za odpověď.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *